WORKSHEETS
Your students create a self-evaluation of their experiences in math over the school year.
A clock face with two hands to cut out and attach.
Colorful polygons that can be cut out and arranged.
MAPS
Use a printable map of the United States with a distance key to help your students improve their geography and math…
These colorful fraction bars will enrich your teaching of whole and part relationships. Students can cut out the bars…
A list that outlines how to solve a problem effectively.
Explore an activity that has students using a bar graph to track the number of shows on television each night.
Students determine what they would buy if they suddenly received a large sum of money by looking through newspapers and…
Find out which food product is the better buy by dividing cost by net weight. Practice dividing decimals and whole…
Have students practice fractions by creating meals with different servings of leftovers.
Measure distances between destinations on a map by using the key and adding and subtracting fractions.
Have students plan food for a party by taking a favorite recipe and multiplying it to serve a large group of people.
Students use explore length, perimeter, and area to measure how much material it would take to recover the object, then…
Students practice finding the surface area of various boxes at home.
Make real-life connections to math: have your students participate in community-focused activities.
Use the technological devices in a home, such as a calculator, VCR, and CD-ROM with students
Students practice using statistics and graphs at home by looking for information in the newspaper.
Find old grocery receipts for students to practice using decimals for various arithmetic calculations.
Plan to redecorate the windows and doors in a home by having students find the area and the proper measurements for…
Use food items around a home to quiz students on fractions, then have them record the numbers in a table.
Estimate the distances to places a family often visits, then have students total how many miles traveled on certain…
Use favorite recipes to have students practice fractions; calculate how much of each ingredient would be needed to feed…
Create designs on a sheet of paper by dividing it into equal sections then folding and coloring the resulting shapes.
Record the temperature throughout the week so students can review comparing integers.