WORKSHEETS
These word problems use money in real-life scenarios. Students must choose the operation (addition, subtraction,…
DAILY WARM-UPS
Use this printable math daily warm-up to reinforce your students' number and numeration skills.
Reinforce your students' arithmetic and estimation skills with this printable daily warm-up on mathematical operations.
Reinforce your students' arithmetic skills with this printable daily warm-up on mathematical operations.
Reinforce your student's money skills with this printable daily warm-up on mathematical operations.
LESSON PLANS
Through this cooperative learning lesson, students will learn various controversies and facts about U.S. flag.
In order to determine whether Mary Jo has enough money to go camping, students create a budget spreadsheet that tracks…
Students are given a coin value and are asked how many of each coin would be needed to make that amount.
Students are given several word problems involving money. They must determine if the money amounts are either doubled…
In this worksheets, students play a board game called Jobs! They are asked to follow the rules as they try to make $50…
In this activity, students use coupons to practice adding money amounts using a dollar sign and a decimal point.
Students are given various coins and asked how many of each it would take to make one dollar. Students are also ask to…
In this worksheet, students are shown a column of coins and a column of monetary amounts. Students are asked to draw a…
REFERENCE
Euro coins and notes debuted on January 2, 2002. Read this article to learn more about the new European currency.
Students are asked to complete a chart based on how many of each coin makes $1.00 and what the factor pairs would be.
TEACHING RESOURCE
Use this vocabulary list with the "Expedition to Egypt" lesson.
Students practice translating money words into numbers.
Student describe the pattern of saving that Marco will have to follow over a 10-week period of escalation.
Students use patterns to solve division problems.
Students use multiplication exercises to compare the prices of items in the 1900s to today's prices.